15 frazių, kurias sakydami spjauname į vaiko širdį

Yra žodžių – parazitų, kurių žmonės niekaip negali užmiršti. Dažniausiai jie patys juos girdėjo vaikystėje iš savo tėvų. Žinojo, kad jie netinkami, tačiau suaugę ir susilaukę savo vaikų ima patys juos sakyti.

Psichologai yra įrodę, kad skaudinantys ir žeidžiantys žodžiai vaikui gali padaryti ne mažesnę žalą, negu fizinė prievarta. Taip, žodžiai nepalieka mėlynių ant kūno, tačiau jie palieka žaizdas mažo vaiko širdyje. Šie žodžiai palieka randus, kurie vėliau gali išplisti po visą vaiko sielą ir sukelti tokias pasekmes kaip nuolatinė baimė, žemas savęs vertinimas ar net depresija. Žodinis smurtas prieš vaikus nebūtinai yra planuotas ir tyčinis. Kartais tėvai tai pasako visai nepagalvodami. „Pažiūrėk, kaip tavo seseriai tai puikiai pavyksta. O tu?”… Suaugusiam tai gali skambėti kaip niekuo neypatinga frazė, tačiau septynerių metų vaikui tai gali būti smūgis žemiau juostos. „Aš esu netikęs ir man niekada taip nesigaus, kaip seseriai. Mama manęs nemyli, nes esu visiškas asilas”. Kas gali garantuoti, kad vaikas mamos išsakytus „nekaltus“ žodžius supras ne taip? Mažam vaikui jo mama ir tėtis yra nekvestionuojami autoritetai, kurie viską žino ir sako tik tiesą. Vaiko smegenys dar tik vystosi, dar tik formuojasi kritinis mąstymas, todėl pasakę vaikui, kad jis nevykėlis, kvailys ir nevėkšla, tėvai perduoda jam žinutę, kad jis būtent toks ir yra. Dar prieš dešimtmetį Harvardo universitete atlikta studija įrodė, kad negrįžtamus smegenų pokyčius vaikams sukelia ne tik seksualinė ar fizinė prievarta, bet ir nuolatinis psichologinis smurtas. Todėl labai svarbu, kad vengtume tų frazių, kurios žeidžia ir žemina mūsų vaikus. Jūsų dėmesiui – 15 dažnai pasitaikančių frazių, kurių reiktų vengti.

„Nebūk mažas. Kiti vaikai tai sugeba”
„Tau niekada nepavyks”
„Kodėl tu ne toks, kaip tavo brolis (draugas ir t.t.)?”
„Tu tikras nevėkšla”
„Tu amžinai susimauni”
„Tu per storas (a)”
„Tavimi niekada negalima pasitikėti”
„Būk vyras, neverk”
„Nebūk bailys”
„Dink man iš akių”
„Tu toks pats nevykėlis, kaip ir tavo tėvas”
„Kiek kartų aš tau turiu kartoti…”
„Gailiuosi, kad apskritai tave gimdžiau”
„Jei neklausysi, atiduosiu tave į globos namus (raganai/kaimynui/policijai)”
„Aš tavęs nemyliu”

Prisiminkite, kad kiekviena ištarta frazė vaikui prilygsta smūgiui į veidą. Ar jūs norite smurtauti prieš savo vaikus? Ne kritikuoti, o padrąsinti Kviečiame kuo dažniau padrąsinti ir palaikyti savo vaikus. Ne kritikuoti, o ieškoti gerųjų savybių. Suklydus – ne perdėtai priekaištauti, o ieškoti konstruktyvių sprendimų, kaip galima pasielgti geriau. Tikrai yra labai daug pagiriamųjų žodžių mūsų vaikams. Juos kviečiu paskaityti čia.

Straipsnis parengtas naudojant internetinės svetainės tavovaikas.lt duomenis

Leave a Reply