Kaip susivaldyti stresinėje situacijoje ir būti geru pavyzdžiu savo vaikui

Mokslininkai ne tik iškelia klausimus, ar dažnai Jus užklumpa emociniai potvyniai, užliejantys vaikus jūsų chaosu ir baime, arba gal Jūsų reakcijos pernelyg griežtos, Jums sunku suprasti ir atliepti vaikų emocijas ir poreikius? Jie pateikia ir galimus sprendimus,  pabrėždami, kad auklėjimo krizės yra galimybės tobulėjimui ir integracijai. Galite pasinaudoti akimirkomis, kai jaučiate, kad tuoj nesusivaldysite, kaip galimybėmis modeliuoti savitvardą. Mažos akytės stebi, kaip jūs susivaldysite. Jūsų veiksmai tampa pavyzdžiu, kaip siaučiant stiprioms emocijoms pasielgti tinkamai, kai iškyla pavojus, kad tuoj „neteksite galvos“.

Stresinėse auklėjimo situacijose visi tėvai daro klaidų, retkarčiais praranda savitvardą ir pasako bei padaro dalykus, kurių nenorėjo daryti. Tai žmogiška, tačiau svarbu iš tų klaidų pasimokyti. Kaip susivaldyti ir būti geru pavyzdžiu savo vaikui bei drauge išsaugoti ramius savo nervus? Ką daryti, kai jaučiate, kad tuoj „netenksite proto“? Šiuos praktiškus patarimus radau internete, bet jau bandau taikyti ir pats, tad dalinuosi.

Neprisidarykite žalos.Užčiaupkite savo burną, kad nepasakytumėte ko nors, dėl ko vėliau teks gailėtis. Susidėkite rankas už nugaros, kad išvengtumėte bet kokio grubaus fizinio kontakto. Stenkitės bet kokia kaina apsaugoti savo vaiką.

Pasitraukite iš susiklosčiusios situacijos.Nėra nieko blogo tiesiog atsikvėpti, ypač jei tai apsaugos jūsų vaiką. Pasakykite vaikui, kad jums reikia laiko nusiraminti, kad jis nesijaustų atstumtas. Tada, nors gali atrodyti kvailai, pasistenkite pajudėti. Pašokinėkite. Atlikite keletą jogos pratimų. Lėtai, giliai kvėpuokite. Išgerkite vandens, padarykite pertraukėlę, pasirąžykite. Darykite bet ką, kas galėtų padėti nusiraminti. Tai padės jums grįžti į ramesnę būseną ir parodyti vaikams, kokius savitvardos triukus galėtų naudoti ir jie. Tik nurimę pamatysite platesnę perspektyvą. Tuomet galėsite rinktis, kaip reaguoti į vaiko elgesį ir, jei reikia, taisyti tarpusavio santykius.

Nesusikoncentruokite tik į neigiamus dalykus. Kai įsiplieskia pyktis, kuris  užgožia visus kitus jūsų jausmus ir žinias apie jūsų vaiką, pabandykite prisiminti kitas situacijas, pažiūrėti plačiau. Greitai suprasite suprantate, kad jūsų mažylis elgiasi kaip bet kuris tokio amžiaus vaikas; prisiminsite kaip skaniai abu juokėtės prieš keletą minučių žaisdami kortomis. Netrukus jausitės pasirengę toliau harmoningai auklėti savo vaikus. Galėsite užmegzti su jais ryšį, nes pats būsite darni visuma.

Taisykite. Greitai. Iškart, kai nusiraminsite ir jausite, kad galite valdytis, iš naujo užmegzkite ryšį su vaiku. Tuomet stenkitės susidoroti su bet kokia padaryta žala – emocine, santykių pablogėjimo. Galite pasakyti, kad atleidžiate, tačiau būtinas ir Jūsų atsiprašymas bei atsakomybės už savo veiksmus prisiėmimas. Šį žingsnį būtina žengti kiek įmanoma greičiau. Kuo greičiau atkursite tarpusavio ryšį, tuo greičiau atgausite emocinę pusiausvyrą ir vėl galėsite mėgautis tarpusavio santykiais.

 

Leave a Reply