Paprasti dalykai, kuriuos verta prisiminti, kad tavo vaikas būtų laimingas
Kasdien susiduriame su begale vaiko norų, prašymų, nuomonių nesutapimų, užgaidų ir t.t.
Ką daryti, kad tavo vaikas taptų partneris. motyvuotas, laimingas?
Pirmas žingsnis – kasdieninėje kalboje naudoti skatinamus žodžius (kuo mažiau draudimų). Tai dažniausia klaida mūsų kasdienybėje, nes bijodami, kad mūsų vaikui kas nors nutiks negero, mes instiktyviai bandome jį apsaugoti draudimais: neskubėk (bijodami, kad pargrius), nelipk (bijodami kad nukris), nerėkauk (bijodami kad prižadins kaimynus ir t.t.), neišdykauk kelionėje, neplauk per toli ir t.t. Apie ką galvoja tavo vaikas? – tikriausiai apie tai kad jam negalima bėgti, lipti, šaukti, triukšmauti! Bet juk tai vaikiški džiaugsmai, kurių vaikas neišsižadės jokiu būdu ir ko gero tik laiko klausimas kada ir kaip tavo vaikas tai padarys.
O kas būtų, jei draudimus pakeistume kitais žodžiais, tokiais kurie skatina tavo vaiką?
– paskubėk, bet stenkis nepargriūti! Daryk tai atsakingai!
– lipk, tik pasirink tinkamas medžio šakas!
– šauk, rėkauk, bet kai ateis kaimynai turėsi pats paaiškinti kodėl taip darei!
– išdykauk kelionėje, pajausk smagumą, tik visada žinok kad ne visiems patinka išdykavimas ir kad kai kurie žmonės gali supykti. Ar norėtum, kad ant tavęs pyktų?
– plauk, bet žinok kad dar reikės atgal grįžti ir prireiks jėgų! Ar tikrai įveiksi šį atstumą?
Ir t.t.
Tai nėra lengva, bet tai yra paprasta. Pabandykime kartu! 🙂
Įdomu apie ką dabar galvos tavo vaikas? Galbūt apie tai, kad bėgant nepargriūti (jam leido bėgti!!! Jėga!!!) apie tinkamų šakų pasirinkimą, apie galimas šaukimo ir išdykavimo pasekmes, apie jėgų kiekį plaukiant ir t.t. Tavo vaikas bus pats atsakingas už savo veiksmus ir koncentruosis ne į draudimą ko negalima daryti, o į tai, kaip padaryti vieną ar kitą veiksmą kuo geriau.
Antras žingsnis – skatinkite savo vaiką. Panaudosiu tuos pačius pvz: jei nubėgsi nepargriuvęs būsi šaunuolis! Pažiūrim iki kur tvirtos šakos tęsiasi – gal būsi aukščiausiai įlipęs vaikas šiame medyje, jei tavim kelionėje nesiskųs nei mokytojai, nei kiti kelionės dalyviai, kai grįši gausi prizą (pvz kinas, telefonu pažaisti ir t.t.). Tuomet tavo vaikas žino, kad jam galima daug, žino kokios yra ribos, ir pats yra atsakingas. Plius tavo vaikas gali gauti prizą!!! Čia verta stengtis!
Ir trečias – nenorėkime, kad tavo vaikas elgtusi taip kaip mes norime. Taip niekada nebus. Jei dabar tavo vaikas nori imti rankomis košę – tegul ima, jei nori dabar taškytis baloje – tegul taškosi, jei dabar nenori ruošti namų darbų – tegul neruošia, jei susitarėm kada paruoš ir kas bus kai paruoš ir kas bus jei neparuoš, kas bus kai dėvės šlapius ir purvinus rūbus – tegul tavo vaikas žino ką daro ir kokios gali būti pasekmės. Kartais smagumas viską atperka, o tos akimirkos gali daugiau ir nesugrįžti 🙂
09/25/2014
Komentuoti